Užsisakyk NAUJIENAS
Svingelio naujienlaiškis
Vietinės naujienos apie džiazą – muziką, istoriją, kultūrą ir puslapio progresą
Riaumojančius dvidešimtuosius atspindinti „Has Anybody Seen My Girl? (Five Foot Two, Eyes of Blue)“ (liet. „Ar kas nors matė mano merginą? (Penkios pėdos du, Bei žydrų akių)). Leo Feist Inc. leidybos kompanija šią dainą 1925 m. paviešino keliais pavadinimais, o dažniausiai ją galima rasti tiesiog kaip „Five Foot Two, Eyes of Blue”. Sunku pasakyti, kas pirmasis parašė šią dainą, mat pati daina ir jos žodžiai per daug metų buvo modifikuojami. Kai kurie šaltiniai teigia, kad 1914 m. Percy Wenrich parašė muziką, o Jack Mahoney – žodžius. Vis dėlto populiariausios dainos versijos teisės priklauso Ray Henderson už muziką, o Sam M. Lewis ir Joseph Widow Young – už žodžius. Būtent šią versiją 1925 m. įrašė „The California Ramblers“.
Ray Henderson (1896-12-01 – 1970-12-31), kaip ir daugelis jo laikmečio kolegų dirbo „Tin Pan Alley“ (JAV XIX a. pab. – XX a. pr. muzikos leidėjų ir dainų rašytojų organizacija, įsikūrusi Niujorke, tuo laikotarpiu kūrusi garsiausias džiazo dainas). Taip pat, laisvu laiku nuo kūrybos, Ray akomponuodavo vodevilio pasirodymams, o po Florenz Ziegfield Jr. mirties, prisidėjo prie Brodvėjaus teatrinės apžvalgos „Ziegfield Follies” pastatymo ir 1943 m. turėjo ilgiausią iš eilės pasiromų seriją per visą „Follies“ gyvavimą – 553. Vėlyvaisiais keturiasdešimtaisiais Ray Henderson išėjo į pensiją sukūręs daug populiarių kūrinių: „Bye Bye Blackbird“ (1925 m.), „The Best Things in Life Are Free“ (1927 m.), „You Are My Lucky Star“ ir „The Thrill Is Gone“ (1931 m.) ir kitus.
Sam M. Lewis (1885-10-25 – 1959-11-22) ir Joe Young (1889-07-04 – 1939-04-21) taip pat, prieš tapdami dainų teksto autoriais, karjeras pradėjo dainuodami įvairiuose pasirodymuose. Nuo 1916 m. Sam ir Joe pradėjo dirbti kartu ir tapo viena stipriausių dainų tekstų autorių komandų iki pat trisdešimtųjų galo. Kartu parašė žodžius „Rockabye Your Baby With A Dixie Melody“ (muzika Jean Schwartz), „Dinah“ (muzika Harry Akst), žinoma, „Five Foot Two, Eyes of Blue“ ir „I’m Sitting on Top of the World“, kurių kompozitorius buvo Ray Henderson. Sam Lewis ir Joe Youngs kaip nusipelnę autoriai įtraukti į Dainų autorių šlovės muziejų.
Dainoje nupasakojamas jaunos merginos portretas puikiai atitinka riaumojančiųjų dvidešimtųjų nuotaiką ir socialinį piešinį. Dainos pavadinimas byloja apie merginos ūgį – penkios pėdos ir du coliai (apie 157,48 cm). Nosis riesta, kaip ir to laikmečio ikoniškos animacinės personažės Betty Boop („Turned-up nose“). Kojinės tuo met buvo prilaikamos guminiais keliaraiščiais, o vakarų pabaigose moterys dažnai skųsdavosi kojų skausmais ar tinimais, todėl tos, kuriom nerūpėdavo, ką galvoja aplinkiniai, kojines tiesiog nusiraitodavo iki kelių ar net ir žemiau („turned-down hose“; hose (liet. žarna), – angliškas žargonas kojinėm). Nors šis gestas buvo laikomas gana gašliu, mūsų dainos herojei tai nė motais. Tokio elgesio ir išvaizdos dvidešimtųjų jaunos merginos buvo vadinamos tiesiog – fleperės (angl. flapper). Trumpai apkirptų šukuosenų, trumpomis suknelėmis, kurios klausosi ir šokia pagal džiazo muziką ir dažnai elgiasi taip, kaip tiems laikams buvo nepriimtina „Flapper, yes sir, one of those“ (liet. Fleperė, taip pone, viena iš tų).
Five foot two, eyes of blue,
But oh! what those five foot could do,
Has anybody seen my girl?
Turned-up nose, turned-down hose,
Flapper, yes sir, one of those,
Has anybody seen my girl?
Now if you run into a five-foot-two
Covered with fur,
Diamond rings, and all those things,
Bet your life it isn’t her,
But could she love, could she woo,
Could she, could she, could she coo!
Has anybody seen my girl?
Kaip ir minėjau pirmieji Penkios pėdos du, Bei žydrų akių įrašė „The California Ramblers“ 1925 m. ir nuo tada ją savo repertuare turėjo daug garsių džiazo atlikėjų, įskaitant Arthur Fields, Guy Lombardo, Dean Martin, Bing Crosby ir kiti.
1952 m. didžiuosiuose ekranuose pasirodė Holivudo komedija „Has Anybody Seen My Gal?“ („gal“ – angliškas sutrumpinimas žožiui „girl“), su Piper Laurie, Rock Hudson, Charles Coburn, and Gigi Perreau. Filmo siužetas vyko 1920 m. ir jame buvo naudojama „Five Foot Two“, kartu su keletu kitų to laikmečio dainų. Filmo nuorodą rasite žemiau.
Vietinės naujienos apie džiazą – muziką, istoriją, kultūrą ir puslapio progresą