Užsisakyk NAUJIENAS
Svingelio naujienlaiškis
Vietinės naujienos apie džiazą – muziką, istoriją, kultūrą ir puslapio progresą
„It Don’t Mean A Thing (If It Ain’t Got That Swing)“ (liet. „Tai nieko nereiškia (jei tai nesvinguoja)“) yra dar viena Duke Ellington kompozicija su Irving Mills parašytais žodžiais. Duke dainą sukūrė 1931-ųjų vasarą, koncertuodamas pagal Čikagos „Lincoln Tavern“ kontraktą, o pirmieji įrašai įvyko 1932 m. vasario 2 dieną sugrįžus į Niujorką. Dabar šis kūrinys yra ne tik vienas svarbiausių džiazo (ypač svingo) standartų, bet ir dažnai yra įvardijamas džiazo šokėju himnu. 2008 metais pirmasis „It Don’t Mean A Thing“ įrašas buvo įtrauktas į „Grammy“ šlovės muziejų. Duke Ellington dainos pavadinimą įvardijo kaip savo trimitininko Bubber Miley kredo, kuris tuo metu sirgo tuberkulioze. Miley mirė dainos išleidimo metais.
Ellingtonas ne itin mėgo į savo kūrybą įtraukti vokalistus, tačiau pirmajam „It Don’t Mean a Thing“ įrašui Duke pirmą kartą pasamdė dainininkę Ivie Anderson, kuri vėliau ne kartą pasirodė Ellington įrašuose. Tiesą sakant, ji buvo viena iš nedaugelio dainininkų, keliavusių su grupe. Deja, bet astma (galiausiai atėmusi jai gyvybę) privertė ją pasitraukti iš profesionaliosios scenos. Panašu, kad 1932 metais išleistos dainos populiarumas buvo susijęs tiek su Anderson, tiek su pačiu Duke Ellingon. Pirmąsias Ivie Anderson atliekamas kūrinio eilutes galima vadinti gaiviomis, tačiau tuo pačiu metu jose ir daug atsipalaidavimo. Jaudulys, kurį ji jautė pirmą kartą koncertuodama su legendiniu Ellington, šiame įraše nejuntamas.
Įdomiausia, kad kai 1932 m. vasario 2 d. „Brunswick Records“ leidykloje buvo išleista Duke Ellington „It Don’t Mean a Thing (If It Ain’t Got That Swing)“, „Svingo Era“ dar net nebuvo prasidėjusi. Jos pradžios džiazo gerbėjai lauks dar trejus metus. Svingo eros pradžia, beje, yra laikoma 1935 metų rugpjūčio 21 diena, kuomet „Kingo of Swing“ vadinamo Benny Goodman orkestras pasirodė „Palomar Ballroom“, Los Andžele. Visgi būtent po Ellington dainos žodis „swing“ atsirado populiariajame leksikone, nors Duke to tikrai nedarė specialiai. Jis yra sakęs, kad svingas tiesiog yra Harlemo ritmas.
Šiame 1943 metų gyvame įraše Ray Nance, kuriam Duke parašė atskirą kūrinio aranžuotę, groja ne tik trimitu (vėliau ir įraše). Po Duke Ellington solo, muzikantas atlieka groja ir smuiku, dainuoja. Per Ben Webster solo, ties 3:02, fone galite pamatyti kaip Ray Nance išmeta į orą trimitą, jį pagauna, apsuka ir groja juo tarsi gitara. Duke Ellington orkestro nariai pasižymėjo ne tik savo meistriškumu grojant, bet ir linksminant žiūrovus gyvuose pasirodymuose..
1965 metų kovo 7 dieną, „The Ed Sullivan Show“ aplankė Duke Ellington ir nuostabioji Ella Fitzgerald.
2014 metų rugsėjį garsi JAV pop dainininkė Lady Gaga išleido albumą, kuris nustebino tiek jos, tiek džiazo gerbėjus. Albume, pavadintu pagal garsią džiazo ir svingo dainą „Cheek to Cheek“ (liet. „Skuostas prie skruosto“), kartu su Lady Gaga dainavo garsus džiazo estrados vokalistas Tony Bennett. Štai jų „It Don’t Mean a Thing (If It Ain’t Got That Swing)“ versija.
Vietinės naujienos apie džiazą – muziką, istoriją, kultūrą ir puslapio progresą